Panasonic Electronic Components ELC-16B682L
ELC-16B682L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-16B682L
Brief Description
FIXED IND 6.8MH 320MA 4.2 OHM TH
Datasheet Download
ELC-16B682L.pdf
Availability of ELC-16B682L
QUANTITY
ELC-16B682L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-16B682L
Internal Part NumberEIS-ELC-16B682L
Material - Core-
Inductance6.8mH
Tolerance±10%
Current Rating320mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.2 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-16B682L
Related LinksELC-1, ELC-16B682L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-16B682L Details Description
Related parts for ELC-16B682L
HEX SPACER #6 CPVC 1/2" datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP CONN GRAY 0.5X0.5MM 7A datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf