Panasonic Electronic Components ELC-16B6R8L
ELC-16B6R8L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-16B6R8L
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 6.7A 18 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-16B6R8L.pdf
Availability of ELC-16B6R8L
QUANTITY
ELC-16B6R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-16B6R8L
Internal Part NumberEIS-ELC-16B6R8L
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating6.7A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)18 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-16B6R8L
Related LinksELC-1, ELC-16B6R8L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-16B6R8L Details Description
Related parts for ELC-16B6R8L
MOSFET N/P-CH 30V 8SOIC datasheet.pdf
CONN SPADE SEALABLE #10 10-12AWG datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 28MLP datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3W MONO 9DSBGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf