Panasonic Electronic Components ELC-16B6R8L
ELC-16B6R8L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-16B6R8L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 6.7A 18 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-16B6R8L.pdf
Availability of ELC-16B6R8L
QUANTITY
ELC-16B6R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-16B6R8L
Internal Part NumberEIS-ELC-16B6R8L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series16B
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating6.7A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)18 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-16B6R8L
Related LinksELC-1, ELC-16B6R8L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-16B6R8L Details Description
Related parts for ELC-16B6R8L
DIODE MODULE 1.2KV 230A INTAPAK datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" YELLOW 1FT datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY .100 8POS R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf