Panasonic Electronic Components ELC-18B180L
ELC-18B180L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-18B180L
Brief Description
FIXED IND 18UH 5.6A 22 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-18B180L.pdf
Availability of ELC-18B180L
QUANTITY
ELC-18B180L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-18B180L
Internal Part NumberEIS-ELC-18B180L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
Series18B
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating5.6A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)22 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-18B180L
Related LinksELC-1, ELC-18B180L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-18B180L Details Description
Related parts for ELC-18B180L
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC 1OF2 DECODE/DEMUX SC70-6 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 56TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE A 18POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf