Panasonic Electronic Components ELC-18B271L
ELC-18B271L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-18B271L
Brief Description
FIXED IND 270UH 2.2A 110 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-18B271L.pdf
Availability of ELC-18B271L
QUANTITY
ELC-18B271L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-18B271L
Internal Part NumberEIS-ELC-18B271L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
Series18B
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating2.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-18B271L
Related LinksELC-1, ELC-18B271L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-18B271L Details Description
Related parts for ELC-18B271L
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 40V 300A 3TOWER datasheet.pdf