Vicor Corporation V300B5M200BL3
V300B5M200BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B5M200BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V300B5M200BL3.pdf
Availability of V300B5M200BL3
QUANTITY
V300B5M200BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5M200BL3
Internal Part NumberEIS-V300B5M200BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5M200BL3
Related LinksV300B5, V300B5M200BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5M200BL3 Details Description
Related parts for V300B5M200BL3
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GDT 250V 20% 10KA FAIL SHORT datasheet.pdf