Susumu RG2012N-121-B-T1
RG2012N-121-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-121-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-121-B-T1.pdf
Availability of RG2012N-121-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012N-121-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-121-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG2012N-121-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-121-B-T1
Related LinksRG2012N-, RG2012N-121-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-121-B-T1 Details Description
Related parts for RG2012N-121-B-T1
IC AMP AUDIO PWR 1.5W AB 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG 38-QFN datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 768KB 100-LQFP datasheet.pdf
M8 UNSH,SS,4MM,PNP,NO,5M CABLE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 4.7UF 63V 2917 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf