Panasonic Electronic Components ELC-18E150L
ELC-18E150L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-18E150L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 5.4A 17 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-18E150L.pdf
Availability of ELC-18E150L
QUANTITY
ELC-18E150L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-18E150L
Internal Part NumberEIS-ELC-18E150L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series18E-L
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating5.4A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)17 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.988" (25.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-18E150L
Related LinksELC-1, ELC-18E150L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-18E150L Details Description
Related parts for ELC-18E150L
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 6A DIN RAIL datasheet.pdf
RES 235 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
T4011 3NC+1NO BBM FLAT W/12" CHN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 44POS datasheet.pdf