Panasonic Electronic Components ELC-18E181
ELC-18E181 picture photo
Mfg. Part Number
ELC-18E181
Brief Description
FIXED IND 180UH 2.5A 67 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-18E181.pdf
Availability of ELC-18E181
QUANTITY
ELC-18E181 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-18E181
Internal Part NumberEIS-ELC-18E181
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series18E
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating2.5A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)67 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.988" (25.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-18E181
Related LinksELC-1, ELC-18E181 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-18E181 Details Description
Related parts for ELC-18E181
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN RECEPT 22POS DOUBLE GOLD datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR 10-12AWG datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
SENS ADJ DRIVER - E3T-CD datasheet.pdf
IC MPU OMAP-L1X 456MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
IC SDRAM 256MB 143MHZ 54BGA datasheet.pdf