Vishay/Dale M55342H12B30A0RBS
M55342H12B30A0RBS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B30A0RBS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B30A0RBS.pdf
Availability of M55342H12B30A0RBS
QUANTITY
M55342H12B30A0RBS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B30A0RBS
Internal Part NumberEIS-M55342H12B30A0RBS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B30A0RBS
Related LinksM55342H1, M55342H12B30A0RBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B30A0RBS Details Description
Related parts for M55342H12B30A0RBS
IC CTRLR DC/DC 4-CHAN 20-QFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
METRAL CODING FULL KEY datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 7.3A 14SO datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 26A TO252 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 2A DO214AC datasheet.pdf
BLZP 5.00/24/270F SN OR BX datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 12CIRC .375 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf