Panasonic Electronic Components ELC-18E220
ELC-18E220 picture photo
Mfg. Part Number
ELC-18E220
Brief Description
FIXED IND 22UH 5A 22 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-18E220.pdf
Availability of ELC-18E220
QUANTITY
ELC-18E220 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-18E220
Internal Part NumberEIS-ELC-18E220
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series18E
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±10%
Current Rating5A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)22 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.988" (25.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-18E220
Related LinksELC-1, ELC-18E220 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-18E220 Details Description
Related parts for ELC-18E220
CABLE 2RCA MALE-MALE 2.5M datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 40W datasheet.pdf
CONN SOCKET 80POS 1MM STR SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 38A I4-PAC-5 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 6W datasheet.pdf