Panasonic Electronic Components ELC-3FN100M
ELC-3FN100M picture photo
Mfg. Part Number
ELC-3FN100M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 530MA 430 MOHM
Datasheet Download
ELC-3FN100M.pdf
Availability of ELC-3FN100M
QUANTITY
ELC-3FN100M Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-3FN100M
Internal Part NumberEIS-ELC-3FN100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesN
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating530mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)430 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-3FN100M
Related LinksELC-3, ELC-3FN100M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-3FN100M Details Description
Related parts for ELC-3FN100M
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
LASER MODULE ADJ 660 NM 1-4.8MW datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING 39POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
LED RECT GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
RES 820 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf