Panasonic Electronic Components ELC-3FN2R7N
ELC-3FN2R7N picture photo
Mfg. Part Number
ELC-3FN2R7N
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 950MA 150 MOHM
Datasheet Download
ELC-3FN2R7N.pdf
Availability of ELC-3FN2R7N
QUANTITY
ELC-3FN2R7N Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-3FN2R7N
Internal Part NumberEIS-ELC-3FN2R7N
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±30%
Current Rating950mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)