Recom Power REC3.5-1224SRW/R10/C
REC3.5-1224SRW/R10/C picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-1224SRW/R10/C
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 24VOUT
Datasheet Download
REC3.5-1224SRW/R10/C.pdf
Availability of REC3.5-1224SRW/R10/C
QUANTITY
REC3.5-1224SRW/R10/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-1224SRW/R10/C
Internal Part NumberEIS-REC3.5-1224SRW/R10/C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)145mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-1224SRW/R10/C
Related LinksREC3.5-122, REC3.5-1224SRW/R10/C Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-1224SRW/R10/C Details Description
Related parts for REC3.5-1224SRW/R10/C
RES 806 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 560MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf