Panasonic Electronic Components ELC11D222F
ELC11D222F picture photo
Mfg. Part Number
ELC11D222F
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 380MA 2.3 OHM TH
Datasheet Download
ELC11D222F.pdf
Availability of ELC11D222F
QUANTITY
ELC11D222F Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC11D222F
Internal Part NumberEIS-ELC11D222F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesELC11D
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2mH
Tolerance±10%
Current Rating380mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.3 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder
Size / Dimension0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max)0.547" (13.90mm)
Supplier Device PackageRadial Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC11D222F
Related LinksELC11, ELC11D222F Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC11D222F Details Description
Related parts for ELC11D222F
MARKER TIE BARB TY 18LB 7.9" datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DGT LED DVR 44-PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 24VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 180A TO-220 datasheet.pdf
DEV SOCKET ADAPTER PROBE 64PIN datasheet.pdf
RES 0.16 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK PEG 7POS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf