Panasonic Electronic Components ELC11D222F
ELC11D222F picture photo
Mfg. Part Number
ELC11D222F
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 380MA 2.3 OHM TH
Datasheet Download
ELC11D222F.pdf
Availability of ELC11D222F
QUANTITY
ELC11D222F Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC11D222F
Internal Part NumberEIS-ELC11D222F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesELC11D
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2mH
Tolerance±10%
Current Rating380mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.3 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder
Size / Dimension0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max)0.547" (13.90mm)
Supplier Device PackageRadial Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC11D222F
Related LinksELC11, ELC11D222F Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC11D222F Details Description
Related parts for ELC11D222F
CAP CER 180PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC DC-DC NANO MODULE datasheet.pdf
Crystal 26.6500MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CHROMALIT SQUARE 95X95MM datasheet.pdf
EXPANSION MEMORY FOR GV 512KB datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/20W 0505 datasheet.pdf
IC VOLT MON 100V DUAL 20SOIC datasheet.pdf