Panasonic Electronic Components ELF-18D218
ELF-18D218 picture photo
Mfg. Part Number
ELF-18D218
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
22MH H SERIES LINE FILTER
Datasheet Download
ELF-18D218.pdf
Availability of ELF-18D218
QUANTITY
ELF-18D218 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELF-18D218
Internal Part NumberEIS-ELF-18D218
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELF-AC Series 14/Dec/2011
Standard Package50
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesH
PackagingBulk
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance22mH
Current400mA
DC Resistance (DCR)1.564 Ohm
Impedance-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.787" L x 0.827" W (20.00mm x 21.00mm)
Height (Max)0.787" (20.00mm)
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELF-18D218
Related LinksELF-1, ELF-18D218 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELF-18D218 Details Description
Related parts for ELF-18D218
RES .33 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 15A 125VAC 72VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 2POS DPDT 0.1A datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf