Amphenol Pcd ELFT24150
ELFT24150 picture photo
Mfg. Part Number
ELFT24150
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM
Datasheet Download
ELFT24150.pdf
Availability of ELFT24150
QUANTITY
ELFT24150 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELFT24150
Internal Part NumberEIS-ELFT24150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesELFT
PackagingTray
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Positions Per Level24
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew - Rising Cage Clamp
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12 AWG, 14-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature105°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELFT24150
Related LinksELFT, ELFT24150 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELFT24150 Details Description
Related parts for ELFT24150
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
PCI EXP CONN 1X0.76U 3.56MM TINE datasheet.pdf
IC AMP 2.4GHZ 16VQFN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2.5KV P90 2325 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf