KEMET ELG108M200AT3AA
ELG108M200AT3AA picture photo
Mfg. Part Number
ELG108M200AT3AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ELG108M200AT3AA.pdf
Availability of ELG108M200AT3AA
QUANTITY
ELG108M200AT3AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ELG108M200AT3AA
Internal Part NumberEIS-ELG108M200AT3AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Aluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductSnap-In Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesELG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm @ 20kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELG108M200AT3AA
Related LinksELG108M, ELG108M200AT3AA Datasheet, KEMET Distributor
ELG108M200AT3AA Details Description
Related parts for ELG108M200AT3AA
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
BOARD EVALUATION OP AMPS SOT-23 datasheet.pdf
CONN R/A SHELL T/H RT KEY 50POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR datasheet.pdf
RES 481K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf