KEMET ELH129M063AT5AA
ELH129M063AT5AA picture photo
Mfg. Part Number
ELH129M063AT5AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
ELH129M063AT5AA.pdf
Availability of ELH129M063AT5AA
QUANTITY
ELH129M063AT5AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ELH129M063AT5AA
Internal Part NumberEIS-ELH129M063AT5AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Aluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductSnap-In Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesELH
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELH129M063AT5AA
Related LinksELH129M, ELH129M063AT5AA Datasheet, KEMET Distributor
ELH129M063AT5AA Details Description
Related parts for ELH129M063AT5AA
D-SUB CABLE - MMM25K/MC26G/X datasheet.pdf
SWITCH BLOCK GP DPST-NO 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC SOCKET 24 PIN MACH CONT datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf