Amphenol Pcd ELH301100
ELH301100 picture photo
Mfg. Part Number
ELH301100
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Adapters
Brief Description
CONN TERM BLK CARD EDGE 30POS
Datasheet Download
ELH301100.pdf
Availability of ELH301100
QUANTITY
ELH301100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELH301100
Internal Part NumberEIS-ELH301100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDIN Rails Terminal Blocks
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Adapters
SeriesELECTROCON ELH
Convert From (Adapter End)Terminal Blocks, Screw Connection, 30 Pos, 2 Rows
Convert To (Adapter End)Card Edge Connector, 30 Pos
Mounting TypeBoard Mounted
Wire Gauge14-26 AWG
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELH301100
Related LinksELH3, ELH301100 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELH301100 Details Description
Related parts for ELH301100
RES 51 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.29KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 69MM datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 130PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf