Amphenol Pcd ELH401100
ELH401100 picture photo
Mfg. Part Number
ELH401100
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Adapters
Brief Description
CONN TERM BLK CARD EDGE 40POS
Datasheet Download
ELH401100.pdf
Availability of ELH401100
QUANTITY
ELH401100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELH401100
Internal Part NumberEIS-ELH401100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDIN Rails Terminal Blocks
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Adapters
SeriesELECTROCON ELH
Convert From (Adapter End)Terminal Blocks, Screw Connection, 40 Pos, 2 Rows
Convert To (Adapter End)Card Edge Connector, 40 Pos
Mounting TypeBoard Mounted
Wire Gauge14-26 AWG
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELH401100
Related LinksELH4, ELH401100 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELH401100 Details Description
Related parts for ELH401100
CONN HOUS 5POS .100 W/RAMP/RIB datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOP datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
IC UPCONVERTER UMAX datasheet.pdf
PCF 10.00/06/135 3.5SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 140MA 6.432 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf