KEMET ELH478M050AR3AA
ELH478M050AR3AA picture photo
Mfg. Part Number
ELH478M050AR3AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
ELH478M050AR3AA.pdf
Availability of ELH478M050AR3AA
QUANTITY
ELH478M050AR3AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ELH478M050AR3AA
Internal Part NumberEIS-ELH478M050AR3AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Aluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductSnap-In Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesELH
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELH478M050AR3AA
Related LinksELH478M, ELH478M050AR3AA Datasheet, KEMET Distributor
ELH478M050AR3AA Details Description
Related parts for ELH478M050AR3AA
RES 6.34K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRIAC 4DIP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 40POS datasheet.pdf
RES 9.8K OHM 3/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf