Panasonic Electronic Components ELJ-FB471KF
ELJ-FB471KF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-FB471KF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 55MA 31 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-FB471KF.pdf
Availability of ELJ-FB471KF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-FB471KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-FB471KF
Internal Part NumberEIS-ELJ-FB471KF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating55mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)31 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3.3MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-FB471KF
Related LinksELJ-F, ELJ-FB471KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-FB471KF Details Description
Related parts for ELJ-FB471KF
IC REG LDO 2.8V/2.6V 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26VC POWERMITE datasheet.pdf
RES SMD 72.3 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf