Panasonic Electronic Components ELJ-FC180KF
ELJ-FC180KF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-FC180KF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 65MA 5.4 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-FC180KF.pdf
Availability of ELJ-FC180KF
QUANTITY
ELJ-FC180KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-FC180KF
Internal Part NumberEIS-ELJ-FC180KF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFC
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating65mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.4 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-FC180KF
Related LinksELJ-F, ELJ-FC180KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-FC180KF Details Description
Related parts for ELJ-FC180KF
SHOULDER SCREW KNOB SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V SOT563F datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ SLOW DBL PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FEP HI VOLT #22 20KV1000 FT RD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 750MA 1.21 OHM datasheet.pdf