Panasonic Electronic Components ELJ-FC1R8JF
ELJ-FC1R8JF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-FC1R8JF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 160MA 950 MOHM
Datasheet Download
ELJ-FC1R8JF.pdf
Availability of ELJ-FC1R8JF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-FC1R8JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-FC1R8JF
Internal Part NumberEIS-ELJ-FC1R8JF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.8µH
Tolerance±5%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)950 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant85MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-FC1R8JF
Related LinksELJ-F, ELJ-FC1R8JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-FC1R8JF Details Description
Related parts for ELJ-FC1R8JF
FIXED IND 47UH 5.5A 35 MOHM TH datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 140MA 7.5 OHM datasheet.pdf
IC CTLR VR11.1 MULTIPHASE datasheet.pdf
TOWER SYSTEM KIT VF65GS10 datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 405MA 2.65 OHM TH datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
FUSE 200A 4500V 1/315 AR datasheet.pdf