Panasonic Electronic Components ELJ-FC2R2MF
ELJ-FC2R2MF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-FC2R2MF
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 155MA 1.05 OHM
Datasheet Download
ELJ-FC2R2MF.pdf
Availability of ELJ-FC2R2MF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-FC2R2MF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-FC2R2MF
Internal Part NumberEIS-ELJ-FC2R2MF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating155mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.05 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-FC2R2MF
Related LinksELJ-F, ELJ-FC2R2MF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-FC2R2MF Details Description
Related parts for ELJ-FC2R2MF
CAP FILM 68UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 8A ITO220AC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/16 BLU 25X4' datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 16POS datasheet.pdf
RJI IP20/ 90 GEW90+270 22/7 datasheet.pdf
2.8 MM RCPT CONT PHBR 0 5-1 0MM datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
PIN HDR BRKBLE VERT 50MM 10D 7C datasheet.pdf