Panasonic Electronic Components ELJ-FC470KF
ELJ-FC470KF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-FC470KF
Brief Description
FIXED IND 47UH 80MA 11 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-FC470KF.pdf
Availability of ELJ-FC470KF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-FC470KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-FC470KF
Internal Part NumberEIS-ELJ-FC470KF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)11 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-FC470KF
Related LinksELJ-F, ELJ-FC470KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-FC470KF Details Description
Related parts for ELJ-FC470KF
RES SMD 255K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 23POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 51POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
FUSE .250 BLACK BARRIER SMD TR datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf