Panasonic Electronic Components ELJ-NC68NKF
ELJ-NC68NKF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-NC68NKF
Brief Description
FIXED IND 68NH 190MA 680 MOHM
Datasheet Download
ELJ-NC68NKF.pdf
Availability of ELJ-NC68NKF
QUANTITY
ELJ-NC68NKF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-NC68NKF
Internal Part NumberEIS-ELJ-NC68NKF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNC
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance68nH
Tolerance±10%
Current Rating190mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)680 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant590MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)