Vishay/Dale RNC55J4991DSR36
RNC55J4991DSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4991DSR36
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4991DSR36.pdf
Availability of RNC55J4991DSR36
QUANTITY
RNC55J4991DSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4991DSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J4991DSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4991DSR36
Related LinksRNC55J4, RNC55J4991DSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4991DSR36 Details Description
Related parts for RNC55J4991DSR36
CONN HEADER 2POS VERT .250 TIN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 125V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.2UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 13K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 180POS .050 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 25NH 750MA 221 MOHM datasheet.pdf