Panasonic Electronic Components ELJ-ND15NJF
ELJ-ND15NJF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-ND15NJF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15NH 520MA 240 MOHM
Datasheet Download
ELJ-ND15NJF.pdf
Availability of ELJ-ND15NJF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-ND15NJF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-ND15NJF
Internal Part NumberEIS-ELJ-ND15NJF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesND
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance15nH
Tolerance±5%
Current Rating520mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3GHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2015 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.050" (1.28mm)
Supplier Device Package0805 (2015 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-ND15NJF
Related LinksELJ-N, ELJ-ND15NJF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-ND15NJF Details Description
Related parts for ELJ-ND15NJF
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
ATTENUATR 15.5DB 5BIT SER 16VQFN datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 1024 ROMLESS 80QFP datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
POWERED CURRENT LOOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf