Panasonic Electronic Components ERA-8ARB4121V
ERA-8ARB4121V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8ARB4121V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8ARB4121V.pdf
Availability of ERA-8ARB4121V
QUANTITY
ERA-8ARB4121V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8ARB4121V
Internal Part NumberEIS-ERA-8ARB4121V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8ARB4121V
Related LinksERA-8A, ERA-8ARB4121V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8ARB4121V Details Description
Related parts for ERA-8ARB4121V
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 5KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
AB 12C 6#16 6#12 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 25 V datasheet.pdf