Panasonic Electronic Components ELJ-NDR82KF
ELJ-NDR82KF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-NDR82KF
Brief Description
FIXED IND 820NH 125MA 3.38 OHM
Datasheet Download
ELJ-NDR82KF.pdf
Availability of ELJ-NDR82KF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-NDR82KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-NDR82KF
Internal Part NumberEIS-ELJ-NDR82KF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesND
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance820nH
Tolerance±10%
Current Rating125mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.38 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test25.2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-NDR82KF
Related LinksELJ-N, ELJ-NDR82KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-NDR82KF Details Description
Related parts for ELJ-NDR82KF
IC CURRENT MONITOR 3% SOT23-5 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
CTS 254 BRONZE PRE datasheet.pdf
CONN 1.0/2.3 JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
SIGNAL PROTECT FIELD datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf