Panasonic Electronic Components ELJ-NJ18NGF2
ELJ-NJ18NGF2 picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-NJ18NGF2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18NH 550MA 150 MOHM
Datasheet Download
ELJ-NJ18NGF2.pdf
Availability of ELJ-NJ18NGF2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-NJ18NGF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-NJ18NGF2
Internal Part NumberEIS-ELJ-NJ18NGF2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance18nH
Tolerance±2%
Current Rating550mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-NJ18NGF2
Related LinksELJ-NJ, ELJ-NJ18NGF2 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-NJ18NGF2 Details Description
Related parts for ELJ-NJ18NGF2
IC CPLD 256MC 10NS 208QFP datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
QKEHDR.SEA HORSE datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
2 PIN TO DC BARREL 5.5 X 2.1 datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
TOOL CRIMP MINI MICRO ADJUST datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf