Panasonic Electronic Components ELJ-NK8N2AF
ELJ-NK8N2AF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-NK8N2AF
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 680MA 120 MOHM
Datasheet Download
ELJ-NK8N2AF.pdf
Availability of ELJ-NK8N2AF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-NK8N2AF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-NK8N2AF
Internal Part NumberEIS-ELJ-NK8N2AF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance8.2nH
Tolerance±3%
Current Rating680mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq26 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-NK8N2AF
Related LinksELJ-N, ELJ-NK8N2AF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-NK8N2AF Details Description
Related parts for ELJ-NK8N2AF
CONN HEADER 22POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DAC121S101 datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 24QSOP datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 187.5MHZ PECL6-SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEAT SHRINK VTN200 2 BK 50' SPL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf