Panasonic Electronic Components ELJ-PA121KF
ELJ-PA121KF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-PA121KF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 75MA 7 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-PA121KF.pdf
Availability of ELJ-PA121KF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-PA121KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-PA121KF
Internal Part NumberEIS-ELJ-PA121KF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating75mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-PA121KF
Related LinksELJ-P, ELJ-PA121KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-PA121KF Details Description
Related parts for ELJ-PA121KF
RES SMD 1.54 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TAPE VINYL 2"X36YD RUBBER RED datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 150MHZ 8UMAX datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 19.660800 MHZ datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 50W datasheet.pdf