Panasonic Electronic Components ELJ-QF4N3DF
ELJ-QF4N3DF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-QF4N3DF
Brief Description
FIXED IND 4.3NH 360MA 160 MOHM
Datasheet Download
ELJ-QF4N3DF.pdf
Availability of ELJ-QF4N3DF
QUANTITY
ELJ-QF4N3DF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-QF4N3DF
Internal Part NumberEIS-ELJ-QF4N3DF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesQF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance4.3nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating360mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-QF4N3DF
Related LinksELJ-Q, ELJ-QF4N3DF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-QF4N3DF Details Description
Related parts for ELJ-QF4N3DF
BATTERY PACK NIMH 2.4V 650MAH datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 8-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-09VO datasheet.pdf
TGON 805,A0 152MM X 152MM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 3K OHM 4SIP datasheet.pdf