Panasonic Electronic Components ELJ-RE2N2DF2
ELJ-RE2N2DF2 picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-RE2N2DF2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2NH 500MA 90 MOHM
Datasheet Download
ELJ-RE2N2DF2.pdf
Availability of ELJ-RE2N2DF2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-RE2N2DF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-RE2N2DF2
Internal Part NumberEIS-ELJ-RE2N2DF2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)