Panasonic Electronic Components ELJ-RF43NJFB
ELJ-RF43NJFB picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-RF43NJFB
Brief Description
FIXED IND 43NH 150MA 1.9 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-RF43NJFB.pdf
Availability of ELJ-RF43NJFB
QUANTITY
ELJ-RF43NJFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-RF43NJFB
Internal Part NumberEIS-ELJ-RF43NJFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance43nH
Tolerance±5%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.8GHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-RF43NJFB
Related LinksELJ-RF, ELJ-RF43NJFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-RF43NJFB Details Description
Related parts for ELJ-RF43NJFB
RES 400 OHM 5% 5W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
THYRISTOR 800V 20A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 6P3T 300MA 125V datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
OSC XO 167.3316MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CROSS BUFF HIGH STRENGTH A VFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf