Panasonic Electronic Components ELK-E103FA
ELK-E103FA picture photo
Mfg. Part Number
ELK-E103FA
Brief Description
DIGITAL NOISE FILTER 500KHZ SMD
Datasheet Download
ELK-E103FA.pdf
Availability of ELK-E103FA
QUANTITY
ELK-E103FA Order Process
Ship out your order
Specifications of ELK-E103FA
Internal Part NumberEIS-ELK-E103FA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Filters
FamilyEMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
SeriesELKE
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Center / Cutoff Frequency500kHz (Cutoff)
Attenuation Value-
Resistance - Channel (Ohms)-
Current2A
ValuesC = 0.01µF
Package / Case1207 (3218 Metric), 3 PC Pad
Size / Dimension0.126" L x 0.071" W (3.20mm x 1.80mm)
Height0.087" (2.20mm)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELK-E103FA
Related LinksELK-E, ELK-E103FA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELK-E103FA Details Description
Related parts for ELK-E103FA
DRUM LINER 30" X 36" 100 BAGS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 50MA SC88A datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 12V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 6POS PIN datasheet.pdf
LP 7.50/90/4 OG datasheet.pdf
FIXED IND 9.1UH 350MA 800 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf