Panasonic Electronic Components ELK-TT180EA
ELK-TT180EA picture photo
Mfg. Part Number
ELK-TT180EA
Brief Description
DIGITAL NOISE FILTER 55MHZ
Datasheet Download
ELK-TT180EA.pdf
Availability of ELK-TT180EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELK-TT180EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ELK-TT180EA
Internal Part NumberEIS-ELK-TT180EA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Filters
FamilyEMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
SeriesELKT
PackagingCut Tape (CT)
Number of Channels1
Center / Cutoff Frequency55MHz (Cutoff)
Attenuation Value-
Resistance - Channel (Ohms)-
Current-
ValuesC = 18pF
Package / CaseRadial - 3 Leads
Size / Dimension0.276" L x 0.102" W (7.00mm x 2.60mm)
Height0.295" (7.50mm)
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELK-TT180EA
Related LinksELK-T, ELK-TT180EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELK-TT180EA Details Description
Related parts for ELK-TT180EA
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS STR datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET 4.63V SOT143 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 20W datasheet.pdf
LED AMBER CLR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 20POS 4" CBL datasheet.pdf
GT 55C 55#16 PIN PLUG datasheet.pdf
GT 21C 21#8 SKT PLUG datasheet.pdf
250 MHz, 10 ns Switching Multiplexers w/Amplifier IC datasheet.pdf