Panasonic Electronic Components ELL-6GM150M
ELL-6GM150M picture photo
Mfg. Part Number
ELL-6GM150M
Brief Description
FIXED IND 15UH 740MA 190 MOHM
Datasheet Download
ELL-6GM150M.pdf
Availability of ELL-6GM150M
QUANTITY
ELL-6GM150M Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-6GM150M
Internal Part NumberEIS-ELL-6GM150M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesM
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating740mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-6GM150M
Related LinksELL-6, ELL-6GM150M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-6GM150M Details Description
Related parts for ELL-6GM150M
OSC XO 24.576MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 60POS W/STR TIN datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 2PL SW QC 2.0 PNL datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 10K OHM 5% AXL datasheet.pdf
LED 3MM RA DIFF BI-COLOR datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 60V 3A TO252 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 8A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf