Panasonic Electronic Components ELL-6PM390M
ELL-6PM390M picture photo
Mfg. Part Number
ELL-6PM390M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 520MA 310 MOHM
Datasheet Download
ELL-6PM390M.pdf
Availability of ELL-6PM390M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELL-6PM390M Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-6PM390M
Internal Part NumberEIS-ELL-6PM390M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±20%
Current Rating520mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)310 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-6PM390M
Related LinksELL-6, ELL-6PM390M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-6PM390M Details Description
Related parts for ELL-6PM390M
MODULE POWER ENTY FUSED SPST MET datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR AMP 200PSI 1-6VDC OUT datasheet.pdf
XFRMR 1CT:1:1/1CT:1:1 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf