Panasonic Electronic Components ELL-6PM3R9N
ELL-6PM3R9N picture photo
Mfg. Part Number
ELL-6PM3R9N
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 1.8A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
ELL-6PM3R9N.pdf
Availability of ELL-6PM3R9N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELL-6PM3R9N Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-6PM3R9N
Internal Part NumberEIS-ELL-6PM3R9N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFixed Inductors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.9µH
Tolerance±30%
Current Rating1.8A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-6PM3R9N
Related LinksELL-6, ELL-6PM3R9N Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-6PM3R9N Details Description
Related parts for ELL-6PM3R9N
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 6A LS 8-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 8A datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 1MM 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS SMT 5MM datasheet.pdf
LJT 24C 22#22D 2#8(COAX) SKT datasheet.pdf
220UF 63V 10X25 datasheet.pdf