Panasonic Electronic Components ELL-6PV101M
ELL-6PV101M picture photo
Mfg. Part Number
ELL-6PV101M
Brief Description
FIXED IND 100UH 340MA 750 MOHM
Datasheet Download
ELL-6PV101M.pdf
Availability of ELL-6PV101M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELL-6PV101M Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-6PV101M
Internal Part NumberEIS-ELL-6PV101M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFixed Inductors
SeriesV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating340mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-6PV101M
Related LinksELL-6, ELL-6PV101M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-6PV101M Details Description
Related parts for ELL-6PV101M
CONN HEADER 7POS .156 VERT TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS 3000PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf