Panasonic Electronic Components ELL-6PV560M
ELL-6PV560M picture photo
Mfg. Part Number
ELL-6PV560M
Brief Description
FIXED IND 56UH 450MA 410 MOHM
Datasheet Download
ELL-6PV560M.pdf
Availability of ELL-6PV560M
QUANTITY
ELL-6PV560M Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-6PV560M
Internal Part NumberEIS-ELL-6PV560M
FamilyFixed Inductors
SeriesV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±20%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)410 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-6PV560M
Related LinksELL-6, ELL-6PV560M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-6PV560M Details Description
Related parts for ELL-6PV560M
RES SMD 7.15K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG CORD FMAL 5PIN BLK/AU datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
LAMP MTG BRKT datasheet.pdf
MML51 SW LENS RECT NO LEGEND datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf