Panasonic Electronic Components ELL-6PV6R8N
ELL-6PV6R8N picture photo
Mfg. Part Number
ELL-6PV6R8N
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.25A 55 MOHM
Datasheet Download
ELL-6PV6R8N.pdf
Availability of ELL-6PV6R8N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELL-6PV6R8N Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-6PV6R8N
Internal Part NumberEIS-ELL-6PV6R8N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating1.25A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)55 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-6PV6R8N
Related LinksELL-6, ELL-6PV6R8N Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-6PV6R8N Details Description
Related parts for ELL-6PV6R8N
JUMPER-H2730TR/C2040L/H2730TR 6" datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONN RECEPT 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 60POS R/A LO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED WHITE 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 38POS datasheet.pdf