Panasonic Electronic Components ELL-ATV2R2N
ELL-ATV2R2N picture photo
Mfg. Part Number
ELL-ATV2R2N
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 6.2A 6.3 MOHM
Datasheet Download
ELL-ATV2R2N.pdf
Availability of ELL-ATV2R2N
QUANTITY
ELL-ATV2R2N Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-ATV2R2N
Internal Part NumberEIS-ELL-ATV2R2N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±30%
Current Rating6.2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6.3 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-ATV2R2N
Related LinksELL-A, ELL-ATV2R2N Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-ATV2R2N Details Description
Related parts for ELL-ATV2R2N
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
EXTERNAL PWR SUPPLY datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
FERRITE CYL CBL BROADBAND/CLAMP datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH PEG 15AU datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 16DFN datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GUIDE RAIL GREY PCB 220MM 10PCS datasheet.pdf