Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y146714R4200T0L
Y146714R4200T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y146714R4200T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.42 OHM 10W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y146714R4200T0L.pdf
Availability of Y146714R4200T0L
QUANTITY
Y146714R4200T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y146714R4200T0L
Internal Part NumberEIS-Y146714R4200T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS332Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.42
Tolerance±0.01%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.339" L x 0.210" W (34.00mm x 5.33mm)
Height1.024" (26.00mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y146714R4200T0L
Y146714R4200T0L Details Description
Related parts for Y146714R4200T0L
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 16pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RING KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.07A 35.1 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf