Amphenol Pcd ELLH11160
ELLH11160 picture photo
Mfg. Part Number
ELLH11160
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 10MM
Datasheet Download
ELLH11160.pdf
Availability of ELLH11160
QUANTITY
ELLH11160 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELLH11160
Internal Part NumberEIS-ELLH11160
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesELLH
PackagingTray
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions11
Positions Per Level11
Number of Levels1
Pitch0.394" (10.00mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL600V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELLH11160
Related LinksELLH, ELLH11160 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELLH11160 Details Description
Related parts for ELLH11160
RES SMD 21.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 750KHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN IDC 3POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
JT 66C 66#22D PIN RECP datasheet.pdf
2-Channel, 2.35 V to 5.25 V 250 kSPS, 10-/12-Bit ADCs IC datasheet.pdf